Сталевар

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Рейтинг 2.86 [53 Голоси(ів)]
працівник у плавильному цеху

 

Сталевар – це робітник, який спеціалізується на металургії, зокрема, одержанні сталі з чавуну. Одержання сталі є другою виробничою стадією у чорній металургії. Вона випереджається виробництвом чавуну в доменній печі.

ЗМІСТ:


Історія професії


Плавленням металу люди займалися ще 4 тисячі років тому. Спочатку вони видобували кольорові метали, а пізніше приступили до видобутку і чорних металів, згодом придумавши метали.


Особливості професії (технологія)


Кожен металокомбінат повного циклу має власну доменну піч, тому робітники отримують чавун відразу в рідкому вигляді. Якщо його доставляють з іншого місця, він надходить у формі т.зв. «чушок», які потім теж йдуть на переплавку.

Основна відмінність між сталлю і чавуном полягає в нижчому вмісті сталі таких компонентів, як вуглець, кремній і т.п. Однак саме ця особливість і робить сталь такою міцною і гнучкою.

У ході плавлення всі непотрібні компоненти, що містяться в сталі, перетворюються на шлак. Чавун, виготовлений у різних домнах, може трохи відрізнятися за хімічною структурою.


Обов'язки


Вся робота проходить у сталеплавильному цеху металокомбінату.

До обов'язків сталеливарника входить робота на плавильних печах різних типів. На сьогоднішній день мартенівські пічки майже не використовуються, тому виплавкою доводиться займатися на конверторі, електроплавильному або вакуумному різновиді.

Спочатку рідкий метал перемішують в спеціальній вагонетці-міксері дорогою до плавильного цеху. З чавунної суміші забирається проба для хімічного аналізу, що виконується за допомогою особливого пристрою у формі половника.

Сьогодні щодо швидкого аналізу сплавів застосовуються спектрометри: вони встановлюють склад, оцінюючи хвилі, випромінювані сплавом. Отримані результати відображаються на дисплеї.

Сталевар керує ходом виплавки, у нього підпорядкована команда підручних. (Підручний – це робота, з якої варто розпочати власну кар'єру у металургійній галузі). Наприклад, сталеплавильник конвертерної установки спостерігає за показаннями пристроїв і приймає рішення про те, які варто використовувати добавки і в якому обсязі. Також він спостерігає за нагріванням конвертерної установки, займається регулюванням повітряної та кисневої подачі, та ін.

У киснево-конверторному методі крім плавленого чавуну застосовують брухт. Саме плавлення сталі настає із закладки брухту. Далі вливається плавлений чавун та виконується кисневе продування. Крім того, додатково вносяться добавки, що ведуть до хімічної реакції, в результаті якої виходить шлак. Виготовлену сталь знову вивчають (забирають пробу та направляють до лабораторії).

Якщо аналіз демонструє готовність сталевого сплаву, його виливають у ківш і направляють до наступного цеху для розливання та виробництва заготовок, а конвертер готують до подальшого виплавлення.

Монітори не можуть стати заміною прямого спостереження. Досвідчений сталевар може багато дізнатися зі специфіки охолодження проби, її виду на зламі, а також кипіння сплаву у ванні. Крім цього, групі сталеливарників потрібно спостерігати за станом плавильних установок, обладнання та ванн. Наприклад, велике значення має цілісність облицювання печі всередині (футерування).

Ось чому вся робота сталеливарника проходить прямо у конвертера, де завжди дуже спекотно, адже навіть на пристойній відстані від печі температура тримається на рівні 50-60°C.

Для захисту від перегріву сталеплавильники носять спецодяг та спеціальні головні убори. Щоправда, таке спорядження швидко стає непридатним у цехових умовах. Воно підлягає заміні не рідше 1 разу на 6 місяців. Спеціалізовані окуляри оберігають очі сталеплавців від сліпучого свічення вируючого сплаву. Щоб уберегтися від зневоднення, робітникам потрібно постійно пити воду у великих обсягах. Також ця професія передбачає безперервну схильність до шуму від діючих установок.

Спеціальність має на увазі здатність витримувати важкі умови. Але на нинішньому виробництві сталевар, який працює в цеху, може розраховувати на комфортні умови та відпочинок після робочого дня. Також ця професія дозволяє її власникам раніше виходити на пенсію.

Важливі якості


Для цієї спеціальності потрібні відповідальні, дисципліновані, уважні, самостійні та фізично міцні люди. Оскільки металургійна галузь безперервно розвивається, робітник має вміти швидко вчитися новому.


Навички та знання


Сталевар повинен розбиратися в технології і тонкощах плавлення сталі, внутрішньому устрої та принципах використання плавильної печі, хіміко-фізичних характеристиках металів і добавок, що застосовуються, а також основних принципах електротехніки на рівні не нижче електрика.

Також він зобов'язаний дотримуватися техніки безпеки, працюючи в цехових умовах, і вміти самостійно надавати першу допомогу при необхідності.


Перспективи та кар'єра


Робітник може підвищувати свій розряд, що збільшить розмір окладу. Також працівник може дослужитись до старшого зміни. Але щоб зробити справді хорошу кар'єру, потрібно закінчити ВНЗ. І тут можна стати начальником цеху чи завідувачем виробництвом, і навіть директором заводу.


Навчання


Ця професія викладається у коледжі, який готує фахівців для металургійної галузі.

Для освоєння початкового ступеня, достатнього, щоб обійняти посаду підручного сталевара, можна закінчити відповідні курси, для чого знадобиться лише кілька місяців.

Татьяна
Cталевар это очень важная и ответственная профессия в металлургическо й промышленности.Сталевар это технически грамотный ,всесторонне развитый ,ответственный и морально устойчивый человек,так как каждый раз выходя на работу от сталкивается с новыми задачами ,которые надо решать мгновенно.
Приховати форму коментарів

Перелік професій за алфавітом (Важка промисловість)

 •   Газорізачем є людина, яка виконує професійне різання металів шляхом
  • Г
  +
 •   Основним завданням фахівця за фахом доменника є технологія виплавки
  • Д
  +
 •   Екоаудитором є незалежний експерт, який перевіряє промислові підприємства, території
  • А
  • Е
  +
 •   Електриком прийнято називати спеціаліста, який працює у сфері електротехніки
  • Е
  +
 •   Електромеханіком прийнято називати спеціаліста, який займається обслуговуванням та розробкою
  • Е
  +
 •   Електромонтер - це працівник, який здійснює надійну експлуатацію закріпленого обладнання,
  • Е
  +
 •   Зварювальник – це спеціаліст, основним обов'язком якого є з'єднання металевих
  • З
  +
 •   Інженером – металургом прийнято називати спеціаліста, який володіє технологією виробництва
  • І
  • М
  +
 •   Инспектор по эксплуатации является лицом, осуществляющим контроль за надежной,
  • І
  +
Показати ще Затисніть SHIFT, щоб показати все Показати все

Рекомендуємо

Найбільш читане

 • Інспектор з експлуатації електричних станцій та мереж +

  цех із працівниками в касці   Инспектор по эксплуатации является лицом, осуществляющим контроль за надежной, Детальніше
 • Доменник +

  працівник плавильної печі п'є воду   Основним завданням фахівця за фахом доменника є технологія виплавки Детальніше
 • Начальник зміни електричного цеху (ЕЦ) +

  електрик на щиті управління   Начальник зміни електричного цеху (ЕЦ) – це інженерно-технічний працівник, який Детальніше
 • Лаборант хімічного аналізу +

  лаборанти-хіміки у лабораторії   Лаборант хімічного аналізу - це працівник, основним завданням якого є Детальніше
 • Технолог-хімік +

  дівчина хімік у лабораторії   Технологом-хіміком є спеціаліст, який відповідає за виробничий процес: розробку Детальніше
 • 1