Босінг - що робити, якщо ваш бос постійно знущається з вас?

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Рейтинг 0.00 [0 Голоси(ів)]
буллінг на роботі

 

Якщо бос тиран, робота швидко перетворюється на кошмар, з'являється невпевненість у собі та думки про звільнення. Ця ситуація має назву - босинг.

Начальство та керівники відділів чи груп не завжди популярні, тому що їм доводиться узгоджувати цілі компанії та інтереси співробітників. Це нерідко призводить до суперечок та розбіжностей між начальником та співробітниками. Однак ситуація стає драматичною, якщо ваш начальник не однаково добре поводиться з усіма своїми співробітниками або якщо з окремими людьми поводяться явно погано, а цільові методи переслідування стають звичайною справою. Тоді робоче місце швидко перетворюється на місце жаху, щоденний початок роботи стає постійним психологічним стресом, а колись збалансовані робочі відносини перетворюються на фарс.

Коли бос стає тираном, а робота перетворюється на кошмар, з'являється невпевненість у собі, зникає мотивація та думки про звільнення скоро стають гіркою реальністю. Ця реальність має назву: босинг. Що ви можете зробити, якщо ваш бос вніс вас до свого особистого списку знущань, і як з цим впоратися? Дізнайтеся про це у наступній статті.

ЗМІСТ:


Визначення босингу


Термін "буллінг" зараз широко відомий. Залякування на робочому місці означає, що співробітники навмисно принижуються, уникають і систематично зазнають нападів з боку своїх колег. Це стає важчим, коли такі атаки знущання виходять безпосередньо від керівника. Тоді це босинг. Він завжди здійснюється кимось, хто перебуває вище в ієрархії. Навмисний тиск зверху особливо проблематичний для постраждалих і може мати кричущі наслідки.

Мета керівництва зазвичай полягає у тому, щоб відлякати важкого, підривного чи дискредитованого співробітника від компанії. Іноді начальник просто незадоволений роботою співробітника, але часто причиною босингу можуть бути і дуже приземлені мотиви, такі як антипатія. Цей тип переслідування особливо шкідливий для співробітників, тому що дуже мало хто дійсно наважується вживати заходів проти нього. Кому захочеться зв'язуватись зі своїм босом? А якщо й так, то цей почин здається майже безнадійним.


Перші ознаки босингу


Для багатьох співробітників пресинг із боку керівництва – це початок довгих особистих випробувань. Босінг не відразу розпізнається як такий, і її ще важче доводимо. З цього випливає нескінченний цикл безпорадності, свавілля та ворожості, який зрештою закінчується тривалою хворобою або звільненням.

У якийсь момент у жертв більше не залишається сил та енергії, щоб захистити себе. Колеги відвертаються, а сам начальник більше не доступний для щирої розмови. Натомість його знущання стають все жорстокішими і лише посилюються. І навіть якщо раніше у вас довгий час були професійні та хороші робочі відносини зі своїм начальником, він може раптово внести вас до свого «чорного списку» без особливих причин.

Булінг на роботі

Ознаками босингу можуть бути:

 • призначається дедалі більше завдань, які вимагають більше часу, але у результаті є корисними;
 • для робочих завдань встановлюються нереалістичні терміни;
 • робоче навантаження стає некерованим, збільшується понаднормова робота, повторно призначаються більш незначні завдання, які не мають нічого спільного із суттю роботи;
 • спілкування відбувається дедалі частіше на підвищених тонах;
 • спостерігається постійний контроль та авторитарна поведінка начальника;
 • недоречні висловлювання до непристойних зауважень неможливо висловитися на зборах;
 • чутки та брехня свідомо накопичуються та затверджуються без розглядів;
 • співробітникам постійно доводиться виправдовуватися або їх часто цитують для доведення їхньої професійної неспроможності;
 • необ'єктивна критика неодноразово загрожує наслідками відповідно до законодавства про працю (попередження, штрафи);
 • звернення відрізняється відсутністю культури (відсутні слова вітання та прощання), співробітник та його робота обговорюється за його спиною).

Важливо: якщо ці ознаки з'являються неодноразово протягом тривалого часу, вони мають значення.

Банальні причини: для управління та внутрішньої боротьби за владу


У разі босингу начальники налаштовані проти своїх співробітників і ускладнюють їхню повсякденну роботу своїм начальством, використовують свої повноваження для досягнення особистих цілей. Жертви таких босів стикаються одразу з двома проблемами: підлеглі не лише наражаються на знущання, а й змушені миритися з тим, що винуватцем є особа, уповноважена давати їм інструкції. Це створює ситуацію, яка у довгостроковій перспективі стає для них практично нестерпною.

Швидко виникає питання, чому начальник, людина часто більш компетентна і авторитетна, так поводиться. Його підлеглі дорікають собі і запитують себе, чому їх начальник постійно переслідує їх.

Мотив для керівництва може мати різні причини: антипатія до співробітника, перевага деспотичних методів поведінки, компетенція підлеглих надто висока (страх втратити особу чи конкуренція), начальник може просто задовольняти свою власну потребу у владі (надмірна влада не рідкість у керівних кабінетах), відволікати від власної слабкості чи некомпетентності, відчувати стрес чи тиск, що компенсують особисту чутливість, невпевненість, заздрість чи ревнощі. Деякі боси просто холерики, інші під таким тиском, що бездумно спускають його вниз без фільтрів. Часто після словесної атаки або фази постійної лайки та прокляття вони знову стають мирними.

Однак у разі босингу психологічна тиранія не просто йде цим шляхом. Керівники постійно зловживають своїми співробітниками, делегують повноваження без будь-якої очевидної мети, іноді стають образливими, ставлять співробітників у незручне становище на очах в інших і завжди знаходять нові способи навмисного психологічного терору на робочому місці. Мета майже завжди полягає в тому, щоб позбутися співробітника, про якого йдеться, або змусити його страждати як цап-відбувайло за власні невдачі.


Наслідки для жертв босингу


Босинг може суттєво вплинути на професійне майбутнє пригноблених співробітників та стан їхнього здоров'я. Потерпілим часто доводиться боротися з падінням працездатності та раннім нездужанням, оскільки вони зазнають постійного стресу.

Подальші серйозні наслідки можуть полягати в наступному: продуктивність роботи через надмірні або недостатні вимоги може збільшуватися через відсутність на роботі через хворобу і втрату будь-якої мотивації, більше неможливо збільшити продуктивність у команді, що призводить до поганої робочої атмосфери, виключення з колективу , недостатній впевненості в собі, втраті самооцінки, неадекватним рекомендаціям по роботі, низьким шансам знайти нову роботу, зароджуються психічні захворювання (депресія, страхи, млявість, самовідданість, синдром вигоряння, фізичні захворювання (безсоння, перевтома, млявість, втрата концентрації, шум у вухах) , напади нудоти, зловживання психоактивними речовинами) внутрішнє смирення


Прихована сторона босингу


Керівники-тирани не виявляють професіоналізму, об'єктивності та вдячності. Босінг далекий від толерантності, яскраво виражених навичок міжособистісного спілкування та сучасної культури лідерства. Він означає слабкість характеру, відсутність порядності, і навіть незахищеність.

Босінг майже завжди системний і триває довго.

Підозра в босингу не повинна виявитися негайно, якщо ваш начальник висловлює невдоволення вами. Там, де люди працюють разом, виникають тертя, конфлікти та розбіжності. Начальнику дозволено критикувати, давати вказівки, давати (додаткові) завдання та іноді бути у поганому настрої. Це може бути не завжди приємно, але це в жодному разі не означає, що ви зазнаєте надмірного тиску.

Ось кілька питань, які можуть допомогти вам, якщо ви не впевнені у відносинах зі своїм керівником:

 • Чи відчуваєте ви, що начальник знущається чи несправедливо ставиться до вас?
 • Чи подобається вам зараз ходити на роботу?
 • Ви погано спите через роботу?
 • Ви більше не можете вимкнутись у вільний час?
 • Чи часто вас критикує начальник?
 • Чи критикує начальник вашу продуктивність праці, вашу особистість чи ваші манери?
 • Вам все більше й більше стає нудно через те, що начальник позбавив вас основних завдань?
 • Ваша робота, як і раніше, відповідає вашій кваліфікації?
 • Вам здається, що ваш начальник стежить за вами частіше та постійно перевіряє, що ви робите?
 • Чи регулярно ваш начальник говорить з вами неналежним чином, грубо та неповажно?
 • Вас звинувачують у провинах, але немає відповідної аргументації?
 • Ви думали про звільнення останнім часом?
 • Чи хворієте ви частіше без будь-яких фізичних причин?

Ці питання можуть допомогти вам визначити, чи справді ви стали жертвою несправедливого ставлення з боку свого керівника, чи ви просто переживаєте важкий етап на свою роботу. Якщо ви можете ствердно відповісти на багато вищенаведених питань, і цей стан зберігається протягом тривалого часу, тоді підозри в босингу очевидні.


Як постраждалі можуть захистити себе – тактично, психологічно та юридично?


Навіть якщо багато хто не хоче вживати заходів проти несправедливої поведінки свого боса, у довгостроковій перспективі цей стан лише погіршиться. Краще захищатись, ніж бездумно приймати стан боса. Ніхто не може протистояти постійним переслідуванням без шкоди для себе та свого здоров'я. Коли постраждалі зауважують, що страждає не лише їхня робота, а й їхній психологічний добробут, вони мають відреагувати та звернутися за підтримкою. Навіть якщо ситуація здається безнадійною, існує багато способів захистити себе від начальства.

хороший колектив

10 порад, що можна зробити:

 • Поговоріть зі своїм начальником. Якщо це неможливо, зверніться за підтримкою до колег, вищого керівництва, представників профспілок або відділу кадрів. Залучайте їх у те, що зараз відбувається на вашому робочому місці, та переконайтеся, що ви залишаєтеся морально сильними.
 • Поговоріть із сім'єю та друзями - сторонній внесок може розширити ваші можливості та допомогти вам.
 • Поговоріть із колегами, яким довіряєте. В екстреній ситуації вони можуть навіть виступити у ролі свідків.
 • Переконайтеся, що у вас достатньо вільного часу, щоб вимкнутись.
 • Знайдіть час для красивих речей, перерви та своїх хобі.
 • Намагайтеся зберігати спокій на роботі.
 • Завжди об'єктивно аргументуйте свою позицію у складних розмовах; робіть нотатки, щоб відстежувати все, що ви кажете, і вести щоденник безпричинних нападок - це може стати в нагоді на майбутнє. Крім того, зберіть докази знущань (електронні листи, робочі завдання, ваші власні датовані
 • Нотатки про інциденти або процеси) і постарайтеся якнайкраще продовжувати виконувати свою роботу.
 • Залишайтеся професіоналом та не переходьте на особистий рівень.
 • Навчіться перемикатися у складні моменти, наприклад, коли ваш начальник несправедливо поводиться з вами або знову ображає вас.
 • Візьміть на себе відповідальність за себе і не скаржтеся надто багато на своїх колег. Натомість думайте, орієнтуючись на рішення, завжди приступайте до роботи з позитивними думками і вперто працюйте! Якогось моменту ситуація вирівняється або настане час для змін.

Рішення на крайній випадок – зміна місця роботи

Ви вільна людина і маєте повне право протистояти несправедливому зверненню. Використовуйте досвід босинг як шанс для саморефлексії. Хто ви? Що ви можете? Що вже зробили? Що саме хочете від своєї кар'єри? Поведінка оточуючих та вашого менеджера не залежить від вас. Але що робити із ситуацією – вирішувати вам. Так що виходите зі своєї зони комфорту, наберіться сміливості та вирушайте на підкорення нових вершин! Ніхто не повинен мовчки терпіти несправедливе ставлення. Можливо, нова робота вашої мрії вже чекає на вас?

Рекомендуємо

Популярне розділу кар'єра

 • Робота в офісі: 7 корисних порад +

  працівник офісу   Декілька універсальних порад для ефективної роботи в офісі. Можуть Детальніше
 • Що дають знання з іноземної мови? +

  людина знає іноземну мову   На сьогоднішній день немає жодної людини, яка б сказала Детальніше
 • Як навчитися мистецтву мови? +

  промовистий   Промовистість — це вміння говорити не лише красиво, а й Детальніше
 • Як працювати у колективі? +

  хороший колектив   Якщо Ви думаєте, що після вступу на першу у Детальніше
 • Як досягти успіхів у роботі? +

  успіх у роботі та колективі У реаліях сучасного життя шлях до успіху - етапний процес, у Детальніше
 • 1

Список розділу