Пошук роботи в Німеччині громадянами СНД зі знанням мови та без

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Рейтинг 0.00 [0 Голоси(ів)]

 

Кожна людина бажає жити добре: придбати власну нерухомість, побувати в подорожах, забезпечити гідне майбутнє для своїх дітей, не економити кожну копійку тощо.

Тому не дивно, що більшість людей перебувають у пошуках високооплачуваної роботи. Нерідко оптимальним рішенням для українців, росіян та білорусів є працевлаштування за кордоном, оскільки спостерігається високий попит на послуги працівників різних спеціальностей.

У цій статті йдеться про пошук роботи в Німеччині, оскільки багато іноземців вважають за краще працевлаштуватися у ФРН, як країні з гідними заробітними платами та відмінною соціальною підтримкою.

З 1 березня 2020 року набули чинності нові положення у німецькому законодавстві, які безпосередньо пов'язані з питанням працевлаштування іноземних працівників із третіх країн.

ЗМІСТ:

Чи складно вихідцям із СНД легально знайти роботу у ФРН?

Пошук роботи в Німеччині від прямих роботодавців

Пошук роботи без знання іноземної мови

Середня зарплата у Німеччині

Підсумки


Чи складно вихідцям із СНД легально знайти роботу у ФРН?


На перший погляд, здається, що значних складнощів виникнути не повинно. Варто врахувати, що цей процес дещо трудомісткий і тривалий за часом, але у разі успіху здобувач зможе заробити хорошу суму.

У статті наведено численні деталі щодо легального працевлаштування в Німеччині, але це не є гарантією того, що кожен, хто ознайомився з інформацією, найближчим часом працюватиме у ФРН і отримуватиме багато грошей. Водночас без цієї інформації шанс законно знайти німецького роботодавця зводиться до мінімальної позначки.

Ситуація на ринку праці

Донедавна обов'язковою була процедура узгодження з Bundesagentur für Arbeit (Федеральне агентство з праці) заняття вакансії іноземцем. Вона була досить тривалою та трудомісткою, адже передбачала перевірку перспективи працевлаштування німця на обрану посаду. За відсутності можливості з будь-яких причин дотриматися цієї умови, перевага залишалася за співробітником з іншої країни ЄС. Виходець із третіх країн міг претендувати на бажану вакансію лише у випадку, якщо ніхто з перерахованих вище не бажав працювати за цією професією.

Зазначене становище вже не є актуальним. На даний момент вагомою причиною для працевлаштування може стати бажання отримати роботу здобувачем та відсутність заперечень з боку роботодавця. Bundesagentur für Arbeit залишає за собою право на певні узгодження (переважно – повідомлення), що проходять на рівні відомств. Це призводить до відсутності тривалих затримок у часі й втрати пріоритету у оформленні німців чи громадян інших держав ЄС.

Білий список «Bundesagentur für Arbeit»

Окремо варто наголосити на т.зв. Позитивліст, який публікується Федеральним агентством з працевлаштування. Це перелік професій, які найбільш потрібні на ринку праці, але мають на увазі нестачу співробітників-німців.

Списки досить великі, і крім загальних категорій включають і конкретні посади. Для працевлаштування за такими професіями не потрібно отримувати схвалення з боку «Bundesagentur für Arbeit», а влаштовуючись можна розраховувати навіть на Блакитну карту ЄС.

До переліку найпопулярніших галузей можна включити такі позиції:

 • мехатроніка;
 • працівники IT-сфери;
 • залізничники;
 • медперсонал;
 • комунальне господарство;
 • покрівельники;
 • забезпечення догляду за людьми похилого віку та ін.

До списків вносять потрібні виправлення раз на кілька місяців. Переглянути затверджені Агентством з працевлаштування оновлені списки можна в онлайн-документі.

work germany statics

Основні кваліфікації професій

 • №3 - Spezialist: наявність диплома про здобуття вищої профільної освіти;
 • №2 - Fachkraft: середня спеціальна освіта або документ, що підтверджує наявність досвіду роботи з профілю.

До того, як було прийнято нові правила працевлаштування, іноземні громадяни могли займати без узгодження виключно спеціальності із зазначеного списку. Наразі обмеження знято. Списки з'являтимуться у відкритому доступі з іншими цілями, але претендентам надається можливість працевлаштуватися практично на будь-які професії (виняток – лікар).

Визнання дипломів для українців, білорусів та росіян

Цей документ може бути потрібний як при працевлаштуванні за групою «3 — Spezialist», так і «2 — Fachkraft», і визнаний на території ФРН.

Це питання перебуває у компетенції відповідних організацій:

 • Zentralstelle für ausländisches Bildungswesen (ZAB) – перевірка дипломів.
 • Перевірка документів про середню спеціальну освіту здійснюється за допомогою сервісу міністерства  Anerkennung in Deutschland.

Розглянемо детальніше особливості перевірки ZAB. Дипломи випускників ВНЗ піддаються перевірці через вказаний сервіс виключно для отримання роботи. В інших ситуаціях (продовження навчання) перевіркою займаються безпосередньо навчальні заклади.

За послугу підтвердження доведеться заплатити: 200 євро – вартість першого запиту та по 100 євро – за наступні. ZAB перевіряє дипломи з бази даних вишів (Anabin). За наявності навчального закладу в базі буде видано потрібний документ. Що стосується негативного результату проводиться складна перевірка.

Що робити за відсутності потрібної освіти чи коли диплом не пройшов перевірку?

Щоб уникнути неприємних сюрпризів, здобувач може самостійно заздалегідь перевірити свій Anabin

Достатньо перейти на сторінку сервісу та ввести відповідні дані. Варто врахувати, що ряд професій мають на увазі обов'язкове практичне підтвердження навичок, тому треба бути готовим до можливого іспиту чи стажування.

Висококваліфіковані спеціалісти

Найбільш простий варіант: вузівський диплом претендента визнають у Німеччині, знаходиться відповідна вакансія, укладається контракт, оформляється віза, після – ВНЖ, включаючи Blaue Karte EU.

Ланцюжок досить типовий, відмінність полягає лише у специфіці професії та оформленні ВНЖ. Цей спосіб актуальний для групи «3 – Spezialist».

Здобувачі без вищої освіти

У цьому розділі йдеться про категорію «2 — Fachkraft», коли у претендента є профільна середня спеціальна освіта.

Посади, які підпадають під зазначену категорію та мають підвищений попит, наведені в переліку Bundesagentur für Arbeit. Для детального ознайомлення слід звертати увагу на значок «Х» навпроти «2 — Fachkraft» у  списках.

Кваліфіковані працівники без диплому

Офіційно працювати у ФРН можуть і особи без дипломів, або ті, чий документ про здобуття освіти не визнано у цій країні.

Відповідно до чинного законодавства, претендувати на посади можуть лише ті, хто підтвердить кваліфікацію, рівну дипломній, досвідом.

З березня 2020 можливим стало скористатися процедурою прискореного підтвердження кваліфікації з ініціативи роботодавця. Відповідальність за її проведення покладається на Zentrale Ausländerbehörde.

Основні етапи виглядають так:

 • Переговори про можливу співпрацю між іноземцем та роботодавцем.
 • Передача іноземцям відповідних повноважень за вищеназваною процедурою у разі досягнення попередньої угоди про працевлаштування.
 • Після звернення до Zentrale Ausländerbehörde роботодавець підписує з організацією договір і сплачує мито, яке на сьогодні становить 411 євро.
 • Відповідь на запит доведеться чекати близько трьох тижнів, адже треба все узгодити з іншими відомствами.
 • Якщо процедура мала успіх, Zentrale Ausländerbehörde видає попередню згоду на визнання кваліфікаційного рівня. Додатково до посольства ФРН на батьківщині іноземця надсилається повідомлення про згоду видачі візи претенденту.
 • Проведення співбесіди у посольстві. У іноземця обов'язково мають бути документи, що підтверджують досвід.
 • Якщо все оформлено бездоганно, віза буде видана протягом трьох тижнів. При цьому претендент самостійно покриває витрати, пов'язані з оформленням.

Інші процедури проводяться безпосередньо у ФРН. Варто врахувати, що певні професії не підтверджуються таким чином.

Процедура прискореного підтвердження має на увазі можливість самостійного визнання кваліфікаційного рівня. У цій ситуації відповідальність за результат процесу несе претендент.

Пошук роботи в Німеччині від прямих роботодавців


Йдеться про юридичних осіб на території ФРН, з ким іноземний претендент має намір укласти трудовий договір. Існує низка способів пошуку роботи, включаючи комбіновані.

«Швидка перевірка»

Метод підійде тим, хто лише починає шукати варіанти працевлаштування. Необхідно зробити наступні кроки:

 • На сайті Make it in Germany перейти до розділу «Quick-Check».
 • Вибрати команду "Почати швидкий контроль".
 • Вибрати мову, потім користувач буде перенаправлено далі.
 • Після введення всіх даних система надасть доступні вакансії. Потім треба перейти за посиланням варіанта, що сподобався, для отримання детальної інформації.

На певних пристроях дизайн сайту не завжди зрозумілий для користувача. При цьому практика показала, що на таких апаратах як десктоп, планшет і смартфон функціональність пошуку зберігається повністю.

Сайти фірм-роботодавців

Скористатися зазначеним шляхом пошуку доречно, якщо претендент націлений працювати у конкретної галузі. Достатньо перейти на веб-сайт організації та ознайомитися з переліком пропозицій.

Після цього варто зв'язатися з майбутнім роботодавцем, уточнити цікаву інформацію щодо місця роботи та специфіки праці, розміру зарплати, і приступати до збору документів для відкриття візи.

Позитивні сторони:

 • Можливість заздалегідь обговорити умови майбутньої співпраці, виявити т.зв. підводні камені.
 • Здобувач зможе попередньо вивчити умови контракту, дізнатися про інші подробиці.

Мінуси:

Іноді немає акценту на тому, що вакантне місце можуть зайняти іноземці.
Потреба звертатися до Агентства з працевлаштування за підтвердженням права отримати роботу іноземному фахівцю (роботодавець не подбав про це або професія відсутня у Білому списку міністерства).

Федеральна біржа праці

Якщо відповідна професія числиться в Білому списку, можна вдатися до допомоги Bundesagentur für Arbeit.

work germany

Зразковий алгоритм дій для претендента:

1. Відвідатицей сайт.

2. Задати або вибрати критерії німецькою:

 • Sie suchen – профіль діяльності.
 • Suchbegriff(e) – ключове слово (слова) пошуку.
 • Arbeitsort – місце роботи (географія). Поле необов'язкове до заповнення.

3. Натиснути "Suchen".
4. Переглянути перелік посад.
5. Перейти за посиланням, щоб ознайомитись з описом вакансії.

Потім йдуть стандартні кроки: отримання контактів, переговори, оформлення відповідних документів.

Мінуси:

 • У списку значаться виключно посади з positivliste.
 • Деякі компанії не надають вакансії для бірж.

Плюси:

 • Швидкий пошук.
 • Доступні пропозиції для іноземців не потребують додаткового затвердження Bundesagentur für Arbeit.

За бажанням можна ознайомитись із переліком посад на приватних біржах праці.

На яких сайтах знайти потрібну вакансію?

Технологія підбору проста: визначити основні критерії та ознайомитися з пропозиціями. Слід врахувати, що певні ресурси не завжди відкриваються з ІР країн СНД. Запобігти незручностям з входом вдається за допомогою анонімайзерів, VPN-сервісів та ін.

Популярні сайти та їх тематичне наповнення

За допомогою зазначених ресурсів претендент може не тільки переглянути доступні вакансії, а й розмістити своє резюме.

 • Stepstone − під час виборів країни доречно обмежитися Німеччиною.
 • Ictjob.de, Hotelcareer.de − вакансії для бажаючих працювати у IT-сфері.
 • Monster − німецький аналог популярного американського веб-сайту.
 • Absolventa − широкий вибір пропозицій про працевлаштування для випускників та спеціалістів без досвіду.
 • Experteer.de, Efinancialcareers.de – фінанси та адміністрування.
 • Staufenbiel − портал для випускників, якому притаманні коопераційні зв'язки із вузами.
 • Jobleads − біржа для висококваліфікованих робітників. Останні мають право скористатися численними платними опціями.
 • Berlinstartupjobs.com, Startup4me.com. Цільова аудиторія - бізнесмени-початківці.
 • Gastronomiecareer.de, Hoteljob-deutschland.de − оптимальний варіант для претендентів, яким цікава діяльність у галузі туризму, готельного та ресторанного бізнесу.
 • Academics.de – наука.

Агрегатори вакансій

Йдеться про сайти, де здобувач може лише переглядати пропозиції щодо роботи. Їхня перевага в тому, що вони містять дані з ряду джерел, а саме:

Дивіться також: Найкращі сайти з пошуку роботи в СНД, Європі та США


Пошук роботи без знання іноземної мови


Якщо претендент не володіє німецькою чи англійською мовами, він не зможе працювати за низкою професій. Збільшити шанси на працевлаштування можна, якщо вдатися до послуг комерційних посередників. У більшості випадків такі витрати виправдані.

Які документи необхідні для працевлаштування?

work germany document

BEWERBUNG / BEWERBUNGSMAPPE

Окремо варто згадати про важливість резюме. Бевербунг – інструмент, за допомогою якого роботодавець може дізнатися численну важливу інформацію про претендента.

Помилки в резюме неприпустимі, тому щоб уникнути неприємних моментів, варто додатково передати документи на перевірку професіоналу.

У Німеччині поняття Bewerbungsmappe включає пакет документів. У ряді випадків він відомий як Bewerbung, але іноді цим терміном визначають супровідний лист.

Щоб уникнути помилок, слід ознайомитися з назвами документів та примітками:

 • Deckblatt – перший аркуш із фотографією претендента.
 • Anschreiben – супровідний лист. Документ на 1-2 аркуші містить наступну інформацію: обрана претендентом на посаду, досвід роботи у зазначеній сфері, чому вибір претендента впав саме на цю компанію та ін.

На замітку!

Іноді саме до Anschreiben застосовують термін Bewerbung. У такій ситуації весь пакет називають Bewerbungsmappe:

 • Lebenslauf – автобіографія.
 • Referenzen, Arbeitszeugnisse – рекомендації з минулих місць (за наявності таких). Якщо документи отримані в іншій країні, слід заздалегідь подбати про їхній переклад німецькою.
 • Копії дипломів та сертифікатів.
 • Інші документи, які безпосередньо належать до працевлаштування.

LEBENSLAUF

Автобіографія – документ, у якому претендентом має бути зазначена така інформація:

 • Дата та місце народження.
 • Освіта.
 • Отримані спеціальності.
 • Додаткові навички.
 • Досвід роботи із назвою компаній.
 • Інші дані.

Рекомендації фахівців зі складання Lebenslauf:

 • Оптимальний обсяг – 2-3 аркуші.
 • За наявності досвіду роботи у кількох сферах, доречно наголосити на напрямі, за яким планується працевлаштування.
 • Для більшої зручності оформляти Lebenslauf краще як таблицю з колонками «Дата» та «Опис».

Не варто приписувати зайві заслуги, які не можна підтвердити документально.

Процедура найму працювати іноземця

Орієнтовна хронологія етапів працевлаштування включає такі дії:

1. Пошук вакансій.
2. Надсилання резюме.
3. Переговори із роботодавцем.
4. З'ясування різноманітних нюансів.
5. Підтвердження можливості працевлаштування (за потребою):

 • підтвердження диплома;
 • отримання дозволів від Агентства з працевлаштування;
 • переклад відповідної документації на німецьку.

6. Підписання Arbeitsvertrag.
7. Відкриття візи за наявності потрібних документів.
8. В'їзд на територію Німеччини та подальше працевлаштування.
9. Отримання ВНЖ по роботі.

Спеціальна віза для пошуку роботи

Період її дії становить від 3 до 6 місяців. При цьому претенденту заборонено працювати. Разом з тим, якщо вдасться знайти роботодавця та правильно оформити працевлаштування, іноземець може звернутися з документами до Ausländeramt з метою отримання ВНЗ із правом на роботу.


Середня зарплата у Німеччині


Нижче наведено кілька прикладів. Слід врахувати, що всередині напрямів розцінки можуть значно змінюватись:

 • IT-сфера: €4,500.
 • Стоматолог: €4 336.
 • Лікар-спеціаліст: €7 112.
 • Медична сестра: 2 882 євро.
 • Помічник з догляду: €2,300.
 • Вантажник: €2 040.
 • Електрик: €2 500 - €2 900.
 • Будівельник: €2 500 - €3 000.

Підсумки


Незважаючи на те, що процес працевлаштування за кордоном нерідко містить не завжди приємні для претендента нюанси, не варто зневірятися. Навіть із складним процесом можна впоратися, якщо знати його технологію. Це стосується роботи в Німеччині. Головне – знайти відповідну за всіма параметрами вакансію та бездоганно оформити потрібні документи.

Читайте також: Робота у Німеччині. Міфи та обман!

Рекомендуємо

Популярне розділу пошук роботи

 • Робота у Німеччині. Як влаштуватися? Міфи та обман! +

  робота у Німеччині   Будучи дуже розвиненою в економічному плані, ця країна протягом Детальніше
 • 5 причин чому людям із вищою освітою складно знайти роботу +

  шукає роботу   На жаль, минули ті часи, коли вища освіта була Детальніше
 • Обман роботодавців чи як не потрапити в пастку контор із «пошуку лохів»? +

  потрапив у пастку та обман роботодавця На сьогоднішній день важливість питання: «А чи не розведуть мене Детальніше
 • 10 ознак, що ви – найкращий кандидат на відкриту вакансію +

  кандидат на вакансію   У статті ємно та доступно описано десять основних ознак Детальніше
 • Поради успішного працевлаштування. Пошук роботи. +

  вдале працевлаштування   Пошук роботи затягнувся, настрій на нулі, і ви вже Детальніше
 • 1

Список розділу