Як влаштовано систему освіти у Польщі?

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Рейтинг 3.60 [5 Голоси(ів)]
студенти Польщі

 

Система освіти в Польщі зазнала багатьох змін. З моменту політичної трансформації у 1989 році зміни торкнулися основної навчальної програми, управління, адміністрації та структури.

Подивіться, що нині характеризує польська система освіти, які її окремі етапи, та подивіться, що змінили реформи 1999 та 2017 років.

ЗМІСТ:


Система освіти у Польщі – хто нею керує?


Згідно з Конституцією Польщі, кожна людина, яка перебуває в країні, має право на освіту. Освітою у Польщі керують дві установи: Міністерство професійної освіти та Міністерство науки та вищої освіти. Міністр освіти та виховання, реалізуючи державну політику в галузі освіти, співпрацює у цьому відношенні з регуляторами та іншими адміністративними одиницями, які відповідають за функціонування системи освіти. Він також регулює питання, пов'язані із змістом загальної та професійної освіти та підручників, системою оцінювання, прийомом до загальноосвітніх шкіл та установ, додатковою освітою, дошкільною освітою, педагогічним наглядом, управлінням та організацією підрозділів у системі освіти.


Особливості системи освіти у Польщі


У результаті змін до основної навчальної програми, а також у структурі, управлінні та організації польської системи освіти можна виділити такі її особливості:

 • поєднання елементів централізації (нормативно-правові акти Міністерства національної освіти та Міністерства науки та вищої освіти) та децентралізації (органи місцевого самоврядування) управління освітніми установами,
 • панування державної освіти над приватним,
 • конкретна посада вчителя, що регламентується Статутом вчителя,
 • система зовнішніх іспитів після закінчення кожного ступеня навчання.

Зміни у системі освіти у Польщі за ці роки

Система освіти в Польщі за останні роки зазнала багатьох змін. Найбільші поправки відбулися у 1999 та 2017 роках. Перший призвів до перетворення дворівневої шкільної системи, що діяла з 1968 року, на трирівневу структуру. В результаті період початкової шкільної освіти було скорочено з 8 до 6 років. Також було створено обов'язкові трирічні неповні середні школи. Після закінчення навчання випускники могли продовжити навчання у трирічних середніх школах (що діяли у 2002-2014 рр.), трьох- чи чотирирічних професійно-технічних училищах та трирічних базових професійних училищах.

У 2017 році стартувала чергова реформа, яка відновила восьмирічну початкову школу, що ліквідувала гімназії та збільшила тривалість середньої та технічної освіти до 4 та 5 років. Професійне училище, своєю чергою, було перетворено на трирічне галузеве училище першого ступеня. Зміни у системі шкільної освіти у Польщі продовжаться до 2022/2023 навчального року.

Обов'язкова шкільна освіта та обов'язкове навчання у Польщі

У системі освіти у Польщі ми розрізняємо обов'язкову освіту та обов'язкове навчання. Перший поширюється на дітей з 7 років (або з 6 років за бажанням батьків) і триває до закінчення восьмого класу початкової школи. Його можна проводити поза школою в рамках домашнього навчання. Обов'язкове навчання передбачає продовження освіти до 18 років. Його можна реалізувати:

 • відвідування середньої школи,
 • участь у заходах у рамках безперервного навчання у позашкільних формах в акредитованих установах,
 • проходження стажування у роботодавця,
 • здобуття освіти в університеті.

Етапи навчання у Польщі


Польська система освіти поділяється на чотири етапи:

 • Ясла / дитячий клуб,
 • Дитячий садок,
 • Початкова школа,
 • Середня школа.

Ясла / дитячий клуб

Ясла, ясельні відділення та дитячі клуби призначені для дітей віком від 0 до 3 років. Використання догляду у цих установах є необов'язковим та платним. Вони також не є частиною системи освіти у Польщі та контролюються не Міністерством національної освіти, а Міністерством сім'ї, праці та соціальної політики. Залежно від міста щомісячна вартість нагляду за дітьми у яслах, ясельних відділеннях та дитячих клубах може становити від 200 до 600 злотих. Приватні виші з платою за навчання до 1300 злотих набагато дорожчі. Попри це батьки вирішують записати своїх дітей до них. За даними Центрального статистичного управління Польщі за 2019 рік, 143,6 тис. осіб скористалися інституційними формами догляду дітей до 3 років. малюків, включаючи майже 92 відсотки. з них залишилися у дитячих садках.

У яслах та дитячих клубах у малюка є можливість навчитися діяти у групі однолітків. Він бере участь у загальнорозвивальних заходах, включаючи мануальні, рухові, дидактичні, релаксаційні та музичні заняття. Крім того, в дитячій кімнаті дитина відкривається миру та людям і формує свій характер.

Дитячий садок

Дошкільна освіта призначена для дітей віком від 3 до 6 років. Вона може бути реалізована в державних та приватних дитячих садках, дитячих садках при початкових школах, а також у дитячих садках або загонах дошкільної освіти. Система освіти у Польщі передбачає, кожен 6-річний дитина має пройти річну дошкільну підготовку, тобто. дитячий садок. У дитячих садках діти розвивають свої соціальні навички, навчаються письму, читанню, рахунку, вивчають основи іноземної мови, а також музику та ритміку. Лісові дитячі садки, метою яких є навчання та виховання дітей відповідно до ритму природи, стають все більш популярними в Польщі.

Початкова школа

Першим ступенем обов'язкової освіти у Польщі є початкова школа. До реформи освіти 2017 року вона тривала 6 років і складалася з двох етапів: дошкільної освіти (1-3 класи) та навчання спеціальним предметам (4-6 класи). З 2017/2018 навчального року було відновлено восьмирічну початкову школу, в якій тепер навчаються діти віком від 7 до 15 років.

Перші три роки навчання є інтегрованою освітою. Вчитель, який також є класним керівником, проводить дошкільну освіту. Він включає: навчання польської мови, соціальну освіту, природничо освіту, математичну освіту і технічні заняття. У розкладі для 1-3 класів також передбачені заняття з іноземної мови, музики, мистецтва, фізкультури та інформатики. Їх може вести той самий учитель чи різні.

У 4-8 класах діти вивчають польську, дві іноземні мови, історію, суспільствознавство, мистецтво, музику, природу, географію, біологію, фізику, хімію, математику, інформатику, технології, техніку безпеки та фізкультуру. Школи також організують релігію та етику, які відвідують охочі. Заняття ведуть вчителі окремих предметів.

Згідно з польською системою освіти, кожен учень має скласти іспит у восьмому класі, необхідний для випуску, але мінімального прохідного порогу немає. Це означає, що навіть за низького балу він здобуде початкову освіту. У 2019-2023 роках обов'язковими предметами є польська, математика та сучасна мова. З 2024 року восьмикласник повинен додатково здавати обраний предмет – біологію, хімію, фізику, географію та історію. Результат іспиту за восьмий клас враховується під час зарахування до загальноосвітніх шкіл.

Середня школа

Середня освіта в Польщі охоплює молодь віком від 15 до 20 років і ділиться на кілька типів шкіл:

 • чотирирічна загальноосвітня школа,
 • п'ятирічне технічне училище,
 • трирічна галузева школа 1-го ступеня,
 • трирічна спеціальна школа підготовки до роботи,
 • дворічна галузева школа другого ступеня,
 • вища школа для осіб із середньою освітою або середньою галузевою освітою.

Середня школа

До реформи 2017 року система освіти у Польщі передбачала трирічне навчання у загальноосвітній середній школі. Нині старшокласники навчаються 4 роки. Цей тип закладу призначений для підготовки молодої людини до випускних іспитів, а потім до подальшого навчання в університетах. Навчальна програма висока, особливо у середніх спеціальних школах, де збільшено кількість годин гуманітарних, природничих чи природничих наук.

На додаток до обов'язкових предметів старшокласник повинен вибрати мінімум два і максимум чотири предмети на рівні. Це польська мова, історія, географія, біологія, хімія, фізика, історія музики, історія мистецтв, латина та антична культура, філософія (по 240 годин) або сучасна іноземна мова, суспільствознавство, математика та інформатика (по 180 годин). . годин). Залежно від обраної діяльності від нього або її також може знадобитися реалізувати на практиці додаткові предмети, такі як історія та суспільство, природа, мистецтво чи економіка.

В останній рік більшість старшокласників складають випускний іспит у середній школі. Деякі вузи також дозволяють отримати міжнародний бакалаврат. Випускники здобувають середню освіту – йдеться також про тих, хто не складав іспит на атестат зрілості або не склав його.

Технікум

Нова система освіти 2017 року продовжила термін навчання у технікумі з чотирьох до п'яти років. Люди, зацікавлені в цій формі освіти, можуть вибирати з кількох сотень професій із різних галузей. Окрім обов'язкових занять з обов'язкової освіти (також розширеної) студенти проводять теоретичні та практичні заняття у сфері професійної освіти. Після закінчення навчання вони здобувають не лише середню освіту, а й диплом, що підтверджує їх професійну кваліфікацію. Також можна скласти іспит на атестат зрілості в технікумі.

Ремісниче училище 1 та 2 ступеня

Ремісниче училище 1-го ступеня триває три роки. Він охоплює загальну та професійну освіту. Крім того, студенти також стажуються протягом декількох годин на тиждень. Випускник професійного училища, який успішно склав професійний іспит, отримує основну професійну освіту та диплом, що підтверджує професійну кваліфікацію. Він або вона може почати працювати або продовжити освіту у професійному училищі другого рівня. Це дозволяє продовжити навчання за професією та отримати звання техніки, а також скласти іспит на атестат зрілості. Його випускники мають середню галузеву освіту.

Спеціальна школа підготовки до роботи

Спеціальні школи, які готують до роботи, призначені для учнів з множинними порушеннями або помірним та тяжким ступенем розумової відсталості. Це дозволяє набути практичних навичок, необхідних після початку роботи в різних професіях. Молоді люди навчаються, зокрема, ведення домашнього господарства, садівництво, столярна справа, діловодство, ручне та машинне шиття та рукоділля.

Вища школа

У польській системі освіти вища школа призначена для людей із середньою освітою. Іспит на атестат зрілості не потрібно початку навчання. Установи з кваліфікацією державної школи дозволяють скласти професійний іспит та отримати диплом, що підтверджує професійну кваліфікацію та звання техніки (або інше еквівалентне). Залежно від обраної галузі навчання навчання може тривати від двох до п'яти семестрів. Вищі навчальні заклади також пропонують освіту у вигляді кваліфікаційних професійних курсів.


Вищі навчальні заклади у Польщі


Вищі навчальні заклади не є частиною структури освіти у Польщі. Освітню програму реалізують академічні та професійні коледжі. Обидва типи пропонують навчання першого та другого циклів, а також одноманітне навчання в магістратурі, але тільки академічні університети пропонують навчання третього циклу та мають право присуджувати звання доктора. У Польщі університети можуть бути створені як державні, і недержавні. Крім того, існує кілька конкретних типів, таких як військові, мистецькі, медичні, урядові та морські.

Ви можете отримати ступінь бакалавра за 3-4 роки та ступінь інженера за 3,5-4 роки. Ступінь бакалавра дає право на навчання другого циклу, яке триває від 2 до 5 років, залежно від галузі навчання. Єдина магістратура з деяких напрямків триває 4-6 років, а докторантура – 3-4 роки. До аспірантури також можуть вступати люди з вищою освітою.

Читайте також: Вища освіта у Польщі для мігрантів – все, що вам потрібно знати

Рекомендуємо

Популярне розділу освіта

 • 6 способів підвищити ефективність процесу навчання +

  Ефективне навчання Ефективне навчання – це одна з найкорисніших навичок, які ми можемо Детальніше
 • Безкоштовні вебінари: чи можна на них чогось навчитися? +

  вебінар з ноутбуком   Стаття розповідає про те, які цілі мають організатори безкоштовних Детальніше
 • 7 потужних способів планування часу для студентів +

  студент та час При наближенні до іспитів вам слід подумати про те, як Детальніше
 • Аспірантура - переваги та недоліки навчання +

  аспірант із книгами   Аспірантура належить до вищої освіти. Багато людей не знають Детальніше
 • Особистісний ріст. Як досягати успіхів? +

  особистісний ріст Яке є визначення особистісного зростання? Це розвиток у собі творчих Детальніше
 • 1

Список розділу