Як з'явилися стюардеси та які вимоги пред'являлися раніше до бортпровідників

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Рейтинг 4.63 [4 Голоси(ів)]
стюардеси в червоному

 

Цікаві факти про професію стюардеси, завдяки кому зародилася посада бортпровідника та які вимоги були спочатку до дівчат, через що так було складно потрапити на роботу.

При вході на борт авіалайнера пасажири звикли бачити усміхнених стюардес. Вони допомагають знайти своє місце, розмістити багаж, готові принести каву та турбуються про безпеку під час польоту. Досить цікаво, як з'явилася ця професія і чому довгі роки працювати у цій сфері могли лише обрані.

ЗМІСТ:


Як з'явилися стюарди


Років сто тому, пасажирські літаки були маленькі і на борту могло бути не більше 14 осіб разом з екіпажем. Роль стюарду виконував другий пілот після зльоту повітряного судна. Польоти проходили на невеликих висотах, другий пілот змушений був постійно залишати своє крісло, щоб заспокоїти пасажирів. Все змінилося завдяки Еллен Черч, ця 25-річна дівчина завжди мріяла літати і досягла своєї мети.

Еллен Черч

Еллен Черч - перша стюардеса в історії, дівчина народилася в 1904 році і чудово знала про братів Райт, які здійснили перший політ за рік до її народження. Дитинство Еллен проходило на фермі батьків, де вона часто спостерігала за літаками, що пролітають, дівчинка задалася ідеєю літати в небі, як тільки виросте.

Закінчивши навчання у школі, Еллен пішла на курси медсестри, а також брала приватні уроки пілотування. 1929 року, отримавши ліцензію пілота, дівчина з радістю вирушила влаштовуватися на роботу в Boeing Air Transport (Unites Airlines). Але мрія впала відразу, пілоти-жінки були нонсенсом для суспільства.

Зовсім забороняти літати дівчині не хотіли, відчуваючи, як вона хоче працювати у цій сфері. Було вирішено запропонувати Еллен роботу стюарда як третій член екіпажу, щоб не відволікати другого пілота від основної роботи. Керівництво авіакомпанії розуміло, що пасажири будуть поводитися спокійніше, якщо побачать на борту посмішку на обличчі жінки під час польоту. Ідея виявилася вдалою, стюардеса справді дарувала впевненість пасажирам, мало того, вона могла допомогти тим, хто страждав від повітряної хвороби.


Основні вимоги до бортпровідниць


Еллен стала старшою стюардесою їй на допомогу підшукали ще сім дівчат, які також мають медичну освіту. Знайти бажаючих працювати було дуже складно, хоча авіакомпанія пропонувала нечувані на той час гроші — 125 доларів на місяць. Батьки просто не відпускали своїх дочок на роботу, боячись за їхнє життя. А якщо дівчатам і вдавалося вмовити рідних, то не всі відповідали необхідним вимогам.

Найголовніше, авіакомпанії вимагали, щоб дівчата важили не більше 52 кілограмів при зростанні 163 см. Перші пасажирські літаки були дуже компактні: вузькі проходи та низькі стелі при малій вантажопідйомності. Плюс до всього був важливий вік, оскільки мали часті польоти, дівчині старше 25 років не розглядалися.

бортпровідниці

Стюардеси працювали не покладаючи рук, щоб показати всьому світу — жінки можуть постійно знаходитися в повітрі, як і чоловіки. Крім турботи про пасажирів, під час польоту стюардеси займалися прибиранням салону після приземлення, а також невеликим технічним обслуговуванням. Багато пасажирів під час польоту прагнули вискочити за борт і стюардеси змушені були постійно спостерігати за аварійним виходом.

Рейтинг авіакомпанії виріс за лічені місяці, літати з привітними дівчатами, які зберігають спокій, було приємніше. Але Еллен не змогла протриматися на роботі довгий час, через півтора роки вона потрапила в автомобільну аварію, про кар'єру стюардеси довелося забути. У майбутньому вона працювала медсестрою, евакуюючи поранених солдатів з Африки до Італії.


Пік розвитку професії


Авіакомпанії почали розуміти зиск від стюардес і відповідно почали також запрошувати дівчат для роботи. У 1930-ті роки в Америці була криза, але при цьому професія стюардеси була затребуваною.

Умови до стюардес стали змінюватися, крім зовнішніх даних потрібно, щоб дівчина не була одружена. Заміжжя чи вагітність були під табу, стюардесу одразу звільняли, як це було прописано у контракті. Після виконання 32 років дівчину звільняли, відправляючи на пенсію. Але в ті роки авіакомпанії ніколи не прагнули зробити своїх співробітниць сексуально привабливими.

Форма для дівчат підбиралася індивідуально кожною компанією. Здебільшого це була медична уніформа чи щось у стилі мілітарі.

У 40-ті роки багато медсестер було покликано на військову службу, авіакомпанії перестали вимагати від нових кандидаток наявність медичної освіти. Стюардеси перестали представляти медичних працівників на борту, змінилося ставлення до них. Дівчат почали одягати більш відверто, одяг став обтягуючим, з'явилися високі підбори, були обов'язкові білі рукавички. У 60-ті роки одяг стюардес став ще більш відвертим, щоб залучити нових пасажирів, Pacific Southwest Airlines навіть дозволила екстремально короткі спідниці і шортики, що обтягують.


Боротьба стюардес за свої права


Три десятиліття стюардеси не звертали уваги, як до них ставляться працедавці. У 1960-ті роки розпочалася боротьба за права бортпровідниць. За кілька років авіакомпанії були змушені послабити вимоги до професії. Вирішили, що на посаду можна наймати і чоловіків. Лише у 1980 році вдалося домогтися скасування заборони на шлюб, а ще через десять років було скасовано й обмеження на вагу. А 1998 року було вирішено, що слово стюардеса звучить не так гарно, тепер це екіпаж салону лайнера. Адже бортпровідник відповідає не лише за обслуговування пасажирів, а й за їхню безпеку.

З роками вимоги до бортпровідників пом'якшуються. Зараз основні вимоги залежать від самої авіакомпанії, але вже мало хто звертає увагу на вікові обмеження чи вагу та зростання. А часом керівництво авіакомпаній дозволяє стюардесам носити штани та не користуватися косметикою. До речі, сьогодні є стюардеси, які вже давно можуть перебувати на пенсії.

Читайте також: Професія бортпровідника. Як це насправді?

Рекомендуємо

Популярний розділ про професії

 • Плюси та мінуси роботи фармацевтом +

  фармацевт   Складність вибору професії пов'язана насамперед із тим, що більшість Детальніше
 • Що робить продавець-консультант? (обов'язки) +

  дівчина продавець годинника   Продавець-консультант дуже популярна для розвитку молодих людей, що починають Детальніше
 • Топ-5 медичних професій майбутнього +

  Медичні професії майбутнього Експерти окреслили п'ять найбільш затребуваних медичних спеціальностей найближчих років. Детальніше
 • Професія - культпрацівник, особистий досвід +

  культпрацівник   Вітаю всіх! Мене звуть Зіна, 50 років, 16 з Детальніше
 • Як стати аналітиком з кібербезпеки? +

  кібербезпека   Аналітики з кібербезпеки допомагають підтримувати безпеку мереж, захищають користувачів Детальніше
 • 1

Список розділу